130 lat temu: najstarszy prestiżowy pojazd na świecie.
130 lat temu: najstarszy prestiżowy pojazd na świecie.
· Skierowany do znamienitej i międzynarodowej klienteli: Daimler Motor Car z 1892 r.
· W tamtych czasach motoryzacja była bardzo ekskluzywna
· Muzeum Mercedes-Benz w zbliżeniu: samochody, architektura i wystawa
„W zbliżeniu” – nazwa nowej serii materiałów Muzeum Mercedes-Benz mówi wszystko. Każda część opowiada zaskakującą, fascynującą lub zakulisową historię, która przybliża szczegóły wybranego samochodu, eksponatu lub aspektu architektury i designu. Tym razem w centrum uwagi znajduje się samochód spalinowy Daimlera (ang. Daimler Motor Car) z 1892 roku.
Dyskretny: 130-letni eksponat można zobaczyć w sali Muzeum Mercedes-Benz z samochodami sław. Stojąc tuż obok dwóch potężnych modeli Mercedes-Benz 770 „Grand Mercedes” (W 07) z lat 30. ubiegłego stulecia, filigranowy Daimler Motor Car z 1892 roku wygląda nieco niepozornie. Ale pasuje tam idealnie – ponieważ jest to najstarszy prestiżowy samochód na świecie.
Ultranowoczesny: z bliska można poznać jego prawdziwe znaczenie. Daimler Motor Car był pierwszym modelem samochodu sprzedawanym przez Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) – i w 1892 roku stanowił bardzo ekskluzywny produkt. Zresztą biorąc pod uwagę faktycznie wyprodukowaną liczbę, to niemal niedopowiedzenie. Sześć lat po wynalezieniu samochodu tylko nieliczni klienci mogli bowiem cieszyć się tym innowacyjnym środkiem transportu. Do 1895 roku DMG zbudowało zaledwie dwanaście egzemplarzy. Lecz to dopiero początek.
Zgodny z programem: choć z dzisiejszej perspektywy pojazd – ze swoim otwartym nadwoziem wspartym na czterech kołach z drewnianymi obręczami – wygląda na nieskomplikowany, w swoich czasach wysyłał silny sygnał. Jego nazwa mówiła wszystko: wyglądał jak powóz, jednak wcale nie potrzebował zaprzęgniętych koni. W ten sposób automobilność zaczęła istnieć w ludzkiej świadomości jako przyszłościowa forma lokomocji. Ta fascynacja natychmiast ogarnęła ważnych decydentów.
Gwiazdy: 130 lat temu tym innowacyjnym środkiem transportu interesowała się sama śmietanka. „Sułtan, Maroko” – tak brzmiał rzeczowy pierwszy wpis w księdze zamówień DMG z 1892 roku. Pierwszym klientem, który odebrał samochód Daimler Motor Car, był Mawlay al-Hassan I, władca Maroka z dynastii Alawitów, panujący w latach 1873-1894. Zanim otrzymał innowacyjny pojazd z Cannstatt, pojawiał się przed swoimi poddanymi na szlachetnych koniach.
Obiekt zainteresowania: fakt, że władca stał się jednym z bardzo wczesnych nabywców samochodu Daimlera, harmonijnie wpisuje się w historię marki – firma z siedzibą w Cannstatt zaoferowała produkt spełniający najwyższe wymagania. Pojazd ten położył również podwaliny pod historię Mercedes-Benz jako najstarszego producenta samochodów luksusowych na świecie. Zaledwie rok później również konkurencyjna firma Benz & Cie. z Mannheim przystąpiła do wyścigu o klientów – wraz z modelem Victoria.
Indywidualne opcje: samochód dostarczony sułtanowi 31 sierpnia 1892 r. wyglądał nieco inaczej niż pojazd wystawiony w Muzeum Mercedes-Benz, o czym świadczy zdjęcie obok eksponatu. Klimat w Maroku wymagał przeciwsłonecznego baldachimu, dlatego w ramach specjalnych udoskonaleń dodano ozdobny baldachim z aksamitu oraz frędzle ze złotej nici i hebanowe wykończenia. Oczywiście 130 lat temu większy wybór w zakresie rozwiązań technicznych nie był możliwy.
Pomysłowość: zarówno z przodu, jak i z tyłu prezentowanego w Muzeum pojazdu znalazły się wyraźnie widoczne plakietki producenta – Daimler-Motoren-Gesellschaft z siedzibą Cannstatt. Silnik został dyskretnie wbudowany w nadwozie, które wykonał Otto Nägele, specjalista ds. konstrukcji ze Stuttgartu. Samochód spalinowy można było zidentyfikować między innymi za sprawą drążka kierowniczego przed siedzeniem, dużego koła zębatego z napędem łańcuchowym pomiędzy tylnymi kołami oraz innych elementów mechanicznych.
Zaradność: płyn chłodzący krążył w stalowych rurach ramy pojazdu. Zewnętrzny hamulec klockowy zapewniał wytracanie prędkości, działając na koła z pełnym ogumieniem.
Moc: główny projektant Max Schroedter opracował Motor Car na podstawie samochodu ze stalowymi kołami Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha z 1889 r. – stąd popularny przydomek „samochód Schroedtera”. Nowy pojazd miał dwucylindrowy silnik o pojemności 1060 centymetrów sześciennych, który wytwarzał moc 1,47 kW (2 KM) przy 700 obr./min. Siła napędowa była przekazywana za pośrednictwem trzybiegowej przekładni i mechanizmu różnicowego tylnej osi. Maksymalna prędkość wynosiła 18 km/h.
Zakup hurtowy: z dzisiejszej perspektywy maksymalna prędkość mogła nie być zbyt wysoka. Ale 130 lat temu nie była to wyłącznie liczba, lecz dowód na sprawność silnika spalinowego. Mawlay al-Hassan I miał do nowego wynalazku tak entuzjastyczne nastawienie, że nie poprzestał na zakupie pojazdu spalinowego. 31 sierpnia 1892 roku odebrał od DMG również łódź z nowym napędem silnikowym. Przebicie tego imponującego poziomu innowacji było wówczas nie do pomyślenia.
źródło Daimler media