Loader

25 lat Mercedes-Benz Vito

Ponad ćwierć wieku temu w fabryce Mercedes-Benz w Vitorii w północnej Hiszpanii rozpoczęła się produkcja średniej wielkości vana Vito. Pierwsza generacja vanów nie tylko zapoczątkowała nową erę lekkich samochodów dostawczych marki z trójramienną gwiazdą, ale także tradycyjny zakład w stolicy Basków, Vitoria-Gasteiz, rozpoczął nowy początek: dzięki fundamentalnej modernizacji roczna zdolność produkcyjna wzrosła do 80 000 sztuk. Rozbudowa zakładu, nowe centrum logistyczne oraz wysoki stopień zautomatyzowania procesów produkcyjnych zaowocowały jedną z najnowocześniejszych lokalizacji Mercedes-Benz w Europie.

„Od ponad ćwierć wieku tradycyjna Vitoria jest nierozerwalnie związana z Mercedes-Benz Vito. Przy każdej generacji modelu Vito Mercedes-Benz konsekwentnie inwestuje w produkcję i unowocześnia procesy produkcyjne. Rezultatem jest jedna z najpotężniejszych fabryk samochodów Mercedes-Benz, która dostarcza produkty najwyższej jakości w klasie średniej wielkości samochodów dostawczych ”- mówi Dr. Ingo Ettischer, dyrektor operacyjny Mercedes-Benz Vans.

Zakład produkcyjny Mercedes-Benz w Vitorii zatrudnia obecnie około 4900 osób. Położona na zachód od centrum miasta teren fabryki zajmuje 642 295 m². Od ponownej ekspansji w 2001 r. Zakłady produkcyjne zajmują powierzchnię około 50 boisk piłkarskich o powierzchni 370 000 m². Zakład zaopatruje prawie wszystkie rynki światowe. Jednocześnie lokalizacja ta jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Kraju Basków. Od 1995 roku zakład wyprodukował ponad dwa miliony samochodów dostawczych.

Większość produkcji dotyczy Vito, które zostanie ponownie kompleksowo zaktualizowane w 2020 roku. Najważniejsze elementy liftingu to lokalnie bezemisyjny eVito Tourer z silnikiem elektrycznym o wysokim momencie obrotowym i zasięgiem 421 kilometrów, a także wydajny i mocny czterocylindrowy silnik wysokoprężny z rodziny silników OM 654 nowej średniej wielkości. awangarda. Oprócz Vito, od 2020 r. Z linii produkcyjnych w Vitorii zjeżdża również Klasa V i eVito, pierwszy van Mercedes-Benz klasy premium z zasilaniem akumulatorowym, EQV.

Zakład Vitoria

Fabryka w Vitoria-Gasteiz, zbudowana w 1954 roku, rozpoczęła produkcję pojazdów DKW w następnym roku. W następnych latach ówczesna firma Mercedes-Benz AG była ściśle powiązana z zakładem poprzez swoje powiązania z Auto Union, zanim w 1981 roku zakład produkcyjny stał się w pełni własnością firmy. W latach 1988-1995 Mercedes-Benz produkował w tradycyjnym miejscu serię furgonów MB 100-180, bezpośredniego poprzednika Vito i jego późniejszych modeli siostrzanych, Viano i V-Class.

 

Źródło: jesmb