Loader

Nowa Klasa E. Wszechstronna aktualizacja

 

Nowa Klasa E: motoryzacyjna inteligencja staje się ekscytująca i nabiera dynamiki

Wszechstronna aktualizacja

 

Klasa E Limuzyna i Kombi to pierwsi przedstawiciele dogłębnie zaktualizowanej serii modelowej. Swoje premiery będą świętować podczas salonu samochodowego w Genewie (3-15 marca 2020 r.). Oba warianty pojawią się u europejskich dealerów latem 2020 r. Wkrótce dołączy do nich Limuzyna z powiększonym rozstawem osi (Chiny), a także Coupé i Cabriolet.

Z ponad 14 milionami egzemplarzy Limuzyn i Kombi dostarczonych od 1946 r. Klasa E jest najlepiej sprzedającą się serią modelową w historii Mercedes-Benz. W oczach wielu uchodzi za „serce marki”. Debiutując w 2016 r., dziesiąta generacja Klasy E wyznaczyła trendy stylistyczne za sprawą swojego przejrzystego, a jednocześnie emocjonującego designu oraz ekskluzywnej, wysokiej jakości kabiny. Wizytówką modelu było także bogactwo innowacji, takich jak systemy wspomagające kierowcę. Ta atrakcyjna, a zarazem inteligentna kombinacja okazała się niezwykle udana: jak do tej pory Klasę E Limuzyna lub Kombi na całym świecie zakupiło ponad 1,2 miliona nabywców.

Kluczowe fakty dotyczące modernizacji:

 • Bardziej dynamiczny design o Linia Avantgarde jako nowa bazowa specyfikacja zewnętrzna o Przeprojektowane przednie lampy (w pełni LED-owe reflektory w standardzie, opcjonalnie dostępne reflektory LED MULTIBEAM) o Przeprojektowane tylne lampyo Przeprojektowana osłona chłodnicy i przedni zderzak o Wariant All Terrain wizualnie bardziej podobny do modeli z rodziny SUV-ów
 • Nowa generacja systemów wspomagających kierowcę, w tym:
  • Nowa generacja kierownic z czujnikami pojemnościowymi, które wykrywają, kiedy kierowca nie trzyma dłoni na wieńcu
  • Aktywny asystent odległości DISTRONIC (Active Distance Assist DISTRONIC) z regulacją prędkości na podstawie trasy
  • Aktywny asystent Stop-and-Go (Active Stop-and-Go Assist)
  • Aktywny asystent kierowania (Active Steering Assist)
  • Aktywny asystent hamowania (Active Brake Assist); teraz,w pakiecie wspomagania bezpieczeństwa jazdy, z funkcją monitorowania manewru skręcania
  • Aktywny asystent martwego pola (Active Blind Spot Assist) – teraz z funkcją ostrzegania przy wysiadaniu o Pakiet wspomagania parkowania w połączeniu z kamerą 360°: nowy, rozbudowany widok z boku i – po raz pierwszy – automatyczne parkowanie nie tylko na równoległych i prostopadłych miejscach parkingowych, ale także na oznaczonych obszarach
 • Jeszcze większy poziom komfortu we wnętrzu:
  • Dwa ekrany w standardzie (2 x 10,25”, klejone), opcjonalny kokpit panoramiczny z dwoma wyświetlaczami 12,3” o MBUXz obsługą głosową LINGUATRONIC (standard) i rozszerzoną rzeczywistością
  • Asystent wnętrza
  • kontrola komfortu ENERGIZING z „trenerem” ENERGIZING COACH i trybem PowerNap (w hybrydach plug-in)
  • kinetyka fotela ENERGIZING
 • E jak „efektywność”: elektryfikacja układu napędowego
  • Siedem hybryd plug-in, w tym warianty Limuzyna i Kombi, benzynowe i wysokoprężne, z napędem na tylne lub wszystkie kołao Zelektryfikowane warianty po raz pierwszy oferowane również na rynku północnoamerykańskim
  • Nowy silnik M 254: 2-litrowy,4-cylindrowy silnik benzynowy współpracujący z rozrusznikiem-alternatorem ISG oraz 48-woltową instalacją elektryczną, moc maksymalna: 200 + 15 kW (272 + 20 KM), innowacyjna segmentowa turbosprężarka z przyłączem przepływowym, dodatkowa sprężarka elektryczna (eVZ), gładzie cylindrów pokryte powłoką NANOSLIDE®, otwory cylindrów CONICSHAPE®, układ sterowania zaworami dolotowymi CAMTRONIC
  • Dodatkowe wersje silnikowe i tryby do jazdy w terenie dla wariantu All-Terrain
 • URBAN GUARD:
  • Nowa kompleksowa kategoria produktów i opcji
  • Inteligentne połączenie sprzętu i rozwiązań cyfrowych w celu ochrony przed kradzieżą i uszkodzeniem

Bardziej dynamiczny design

Większy ładunek dynamiki i wszechstronne udoskonalenie Klasy E znajdują swoje odzwierciedlenie w ofercie modelu: rolę podstawowego wariantu przejmuje sportowo stylizowana linia Avantgarde. W rezultacie bazowa odmiana Klasy E po raz pierwszy ma z przodu gwiazdę na osłonie chłodnicy. Odświeżenie stylizacji nadwozia koncentruje się przede wszystkim na nowym przednim pasie z dodatkowymi chromowanymi akcentami. Grill linii Avantgarde został przeprojektowany i ma teraz dwie chromowane żaluzje oraz czarne, pionowe poprzeczki z lśniącym wykończeniem. Sportowy, a zarazem elegancki wygląd akcentują chromowane i czarne, błyszczące elementy ozdobne w zderzaku. Oferowana równolegle linia Exclusive w pełni zasługuje na swoją nazwę: jej pozycję podkreślają specjalna osłona chłodnicy, gwiazda na pokrywie silnika oraz duże chromowane elementy w przednim zderzaku.

Linia AMG z nowym zderzakiem w stylu modeli AMG o wysokich osiągach prezentuje się jeszcze bardziej sportowo. Ponadto linie Avantgarde, AMG oraz All-Terrain wyróżniają się pokrywą silnika z wybrzuszeniami. Klasa E jest teraz standardowo wyposażona w całkowicie LED-owe reflektory. Jako opcja dostępne są reflektory MULTIBEAM LED ze światłami drogowymi ULTRA RANGE.

Projektanci zaktualizowali również tylny pas Limuzyny – uwagę zwracają nowy zderzak, dzielone tylne lampy i nowa pokrywa bagażnika. Kombi otrzymało zmienione wkłady tylnych lamp.

Odmiana All-Terrain wizualnie bardziej upodobniła się do modeli z rodziny SUV-ów. Co więcej, charakterystyczne dla niej elementy, takie jak osłona chłodnicy i stylizowana osłona podwozia, mają obecnie błyszczące chromowane wykończenie, a nie – jak dotąd – w kolorze srebrnym.

Po modernizacji gama odcieni nadwozia Klasy E wzbogaciła się o trzy nowe lakiery: srebrny high-tech, szary grafit i srebrny mojave. Także paleta wzorów felg została wzbogacona i obejmuje teraz aerodynamiczne obręcze, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Wnętrze zyskało nowe odcienie i materiały wykończeniowe, a wśród nich nowe kombinacje kolorów (szary magma/szary neva – Avantgarde, czarny/brąz orzechowy – Exclusive oraz szary magma grey/beż macchiato – Exclusive) oraz elementy ozdobne z porowatego, srebrzonego drewna jesionowego, drewna orzechowego, szczotkowanego aluminium lub aluminium z karbonowym ziarnem.

Fotele łączą typową dla Mercedesów wygodę na dalekich trasachz awangardowym designem. Szczególnie komfortowa okazuje się adaptacyjna regulacja siedzenia kierowcy: gdy jego wzrost zostanie wprowadzony na wyświetlaczu systemu operacyjnego lub przez Mercedes me, fotel automatycznie przyjmie dopasowaną zazwyczaj pozycję. Kierowcy pozostaje już tylko ją „doszlifować”. Dostępne są liczne kombinacje materiałów, od tkaniny przez skórę ARTICO i wyprawianą aż po skórę nappa z diamentowymi przeszyciami.

Kolejna generacja systemów wspomagających: lepsze wsparciew korkach i przy parkowaniu

Nowa Klasa E otrzymała najnowszą generację systemów wspomagających Mercedes-Benz, zapewniających kierowcy kooperacyjne wsparcie. Rezultat: wyjątkowo wysoki poziom bezpieczeństwa czynnego. Rozpoznawanie zdjęcia dłoni z kierownicy działa teraz w oparciu o czujniki pojemnościowe. Zwiększa to łatwość obsługi podczas jazdy w trybie częściowo zautomatyzowanym. Wystarczy, by kierowca trzymał ręce na kierownicy, aby systemy wspomagające „wiedziały”, że to on nadal sprawuje kontrolę nad Klasą E. Wcześniej potrzebne były do tego niewielkie ruchy wieńcem. Jeśli system wykryje, że kierowca przez pewien czas nie trzyma dłoni na kierownicy, uruchomi szereg ostrzeżeń, a ostatecznie – w przypadku braku reakcji – aktywuje Asystenta awaryjnego hamowania (Emergency Brake Assist).

Klasa E jest standardowo wyposażona w Aktywnego asystenta hamowania (Active Brake Assist), który w wielu sytuacjach – za pomocą autonomicznego hamowania – potrafi zapobiec kolizji lub złagodzić jej skutki. Podczas jazdyz typowo miejskimi prędkościami system ten może hamować też w przypadku wykrycia nieruchomych pojazdów oraz przechodzących pieszych – a nawet zapobiegać kolizjom, w zależności od sytuacji. W przypadku pakietu wspomagania bezpieczeństwa jazdy jest to teraz możliwe także przy skręcaniu i przecinaniu przeciwległego pasa.

Niektóre funkcje z rodziny Intelligent Drive można opcjonalnie dodać do pakietu wspomagania bezpieczeństwa jazdy. Ich lista obejmuje Aktywnego asystenta ograniczeń prędkości (Active Speed Limit Assist), który na bazie informacji z map i odczytów Asystenta znaków drogowych (Traffic Sign Assist) odpowiada na zmieniające się ograniczenia prędkości, uwzględniając zakręty, ronda, punkty poboru opłat, skrzyżowania typu „T” oraz zjazdy z dróg szybkiego ruchu. Gdy kierowca uruchomi Aktywnego asystenta odległości DISTRONIC (Active Distance Assist DISTRONIC) z regulacją prędkości na podstawie trasy, Klasa E może teraz reagować nawet na informacje o korkach pochodzące z systemu LiveTraffic. Po wykryciu korka na wszelki wypadek szybkość jazdy zostaje ograniczona do około 100 km/h, chyba że kierowca celowo zdecyduje inaczej.

Podczas jazdy w korku na autostradzie Aktywny asystent Stop-and-Go (Active Stop-and-Go Assist) potrafi w dużej mierze przejąć zadania związanez utrzymaniem pasa ruchu oraz bezpiecznej odległości przy jeździez prędkościami do około 60 km/h. W ciągu 1 min od zatrzymania silnik pojazdu automatycznie uruchomi się ponownie. Na drogach wielopasmowych Aktywny asystent kierowania (Active Steering Assist) może wspierać kierowcę za pomocą funkcji korytarza awaryjnego, która sprawia, że Klasa E zjeżdża do krawędzi pasa. Na trasach szybkiego ruchu, przy prędkościach mniejszych niż 60 km/h, system stosuje się do wykrytych oznaczeń pasów i korzystaz „inteligencji roju”, ustalając pozycję samochodu na bazie lokalizacji sąsiednich pojazdów. Jeśli te nie zostaną wykryte, Klasa E śledzi ruch pojazdu z przodu.

Aktywny asystent martwego pola (Active Blind Spot Assist) z funkcją ostrzegania przy wysiadaniu zapewnia lepszą ochronę podczas wysiadaniaz auta. Jest w stanie reagować na pojazdy znajdujące się w martwym polu,a także w obszarze krytycznym, posiłkując się aktywną interwencją hamulców. Gdy samochód się zatrzymuje, system potrafi teraz ostrzegać podróżujących przed zagrożeniem przy wysiadaniu – za pomocą wizualnego sygnałuw lusterku bocznym, gdy obok, w obszarze krytycznym, przejeżdża inny pojazd, nawet rower. Jeśli w takiej chwili kierowca spróbuje użyć klamki, rozlegnie się dodatkowe ostrzeżenie akustyczne, a oświetlenie drzwi zacznie migać na czerwono. System wykrywa przejeżdżających użytkowników drogi poruszających się z prędkością przekraczającą 7 km/h. Funkcja ta jest dostępna również wtedy, gdy pojazd stoi oraz do 3 minut po wyłączeniu zapłonu.

Aktywny asystent parkowania (Active Parking Assist) z PARKTRONIC i kamerą 360 ° pozwala na automatyczne zajmowanie i opuszczanie miejsc parkingowych. System ułatwia wyszukiwanie oraz wybór miejsca parkingowego, a także wjazd i wyjazd (jeśli pojazd został automatycznie zaparkowany) z równoległych i prostopadłych miejsc parkingowych lub garaży. Nowa Klasa E po raz pierwszy jest w stanie rozpoznać i korzystać także z tych miejsc parkingowych, które są np. oznaczone tylko jako obszary na większych obiektach. Kamera 360° przekazuje na wyświetlacz systemu operacyjnego jeszcze bardziej realistyczny obraz niż dotąd, w tym rozszerzony widokz boku. Przy wyjeżdżaniu miejsca parkingowego system może ostrzegaćo ruchu ulicznym za pojazdem i w razie konieczności uruchomić hamulce.

Jeszcze większy komfort w kabinie: MBUX oraz kontrola komfortu ENERGIZING z trybem PowerNap

W ramach aktualizacji modelu Klasa E została wyposażona w zupełnie nową kierownicę, dostępną w trzech wersjach: obszyta skórą, w kombinacji drewno-skóra oraz w wersji supersportowej. Powierzchnie kontrolne mają czarne, lśniące wykończenie, a elementy ozdobne i obramowanie są srebrne. Zestaw wskaźników i wyświetlacz systemu operacyjnego obsługuje się poprzez przesuwanie palcami po panelach dotykowych Touch Control. Zasada działania paneli Touch Control zmienia się z optycznej na pojemnościową. Rezultat: system mechaniczny przestał być już potrzebny, a powierzchnie dotykowe są mniej podatne na „łapanie” odcisków palców.

Nowa Klasa E otrzymuje najnowszą generację systemu multimedialnego MBUX (Mercedes-Benz User Experience). Standardowa specyfikacja obejmuje dwa ekrany o przekątnej 10,25 cala każdy, które dla uzyskania efektu panoramicznego zostały umieszczone obok siebie. Opcjonalnie dostępne są dwa wyświetlacze o przekątnej 12,3 cala każdy.

W zależności od nastroju lub dopasowania do konkretnego wnętrza użytkownik ma do wyboru cztery różne style wyświetlania informacji:

• elegancki, wizualnie lekki Modern Classic

• nowoczesny Sport z czarno-żółtymi kontrastami

• cyfrowy Progressive w oszczędnej formie

• zredukowany do minimum Discreet

Obsługa ekranu systemu operacyjnego standardowo odbywa się dotykowo. Nawigacja korzysta z funkcji rozszerzonej rzeczywistości: obraz wideo otoczenia zostaje tu wzbogacony o przydatne informacje, takie jak strzałki czy numery domów. System wspomaga również kierowcę na światłach: jeśli Klasa E jest pierwszym pojazdem czekającym na zmianę sygnalizacji, na ekranie pojawia się bieżące wskazanie sygnalizatora. To rozwiązanie przydaje się zwłaszcza przy niekorzystnej widoczności elementów infrastruktury.

Opcjonalny Asystent wnętrza MBUX pozwala na intuicyjną, swobodną obsługę różnych funkcji z zakresu komfortu i MBUX poprzez rozpoznawanie ruchu. Gdy dłoń zbliża się do ekranu dotykowego lub panelu dotykowego na konsoli środkowej, zmienia się na przykład zawartość wyświetlacza systemu operacyjnego, a poszczególne elementy zostają odpowiednio podświetlone.

Kolejną nową funkcją w Klasie E jest kinetyka foteli ENERGIZING, która wspomaga korzystne zmiany pozycji siedzącej podczas podróży za pomocą drobnych ruchów poduszki siedziska i oparcia.

Kontrola komfortu ENERGIZING łączy różne systemy auta z zakresu komfortu i wykorzystuje oprawę muzyczną i oświetleniową oraz szereg trybów masażu celem realizacji szerokiej gamy programów dobrego samopoczucia. W hybrydach plug-in dostępny jest program PowerNap, przydatny na przykład podczas przerwy w podróży lub w trakcie ładowania. Program ma trzy fazy – zasypianie, sen i budzenie – i może poprawić wydajność kierowcy oraz zapewnić mu „zastrzyk” nowej energii.

URBAN GUARD: inteligentne połączenie sprzętu i rozwiązań cyfrowych w celu ochrony przed przestępstwami

Pod nazwą URBAN GUARD Mercedes-Benz wprowadza nową kompleksową kategorię produktów i opcji dla wszystkich serii modelowych. Producent łączy tu istniejące i przyszłe produkty mające na celu ochronę pojazdu przed aktami wandalizmu i przestępstwami. URBAN GUARD zaspokaja światowy wzrost zapotrzebowania klientów na usługi zabezpieczeń oraz ochrony mienia.

Na połowę 2020 roku zaplanowano wprowadzenie dwóch pakietów opcji: URBAN GUARD Vehicle Protection i URBAN GUARD Vehicle Protection Plus. Niektóre produkty URBAN GUARD będą dostępne także w sklepie internetowym Mercedes me jako funkcje do późniejszej aktywacji.

W połączeniu z Mercedes me pakiety URBAN GUARD Vehicle Protectioni URBAN GUARD Vehicle Protection Plus umożliwiają wszechstronne monitorowanie zaparkowanego pojazdu. URBAN GUARD składa się z alarmu, zabezpieczenia przed odholowaniem i dźwiękowego ostrzeżenia w przypadku wykrycia zmiany pozycji auta, a także z syreny alarmowej, monitorowania wnętrza oraz instalacji systemu wykrywania kradzieży i kolizji parkingowych. W przypadku tego ostatniego czujniki rejestrują, kiedy zaparkowanyi zablokowany pojazd zostaje uderzony lub jest holowany albo gdy ktoś próbuje się do niego włamać. Jeśli usługa jest aktywna, kierowca otrzymuje odpowiednią informację za pośrednictwem aplikacji Mercedes me – np. jaka była siła kolizji na parkingu i który obszar nadwozia został uszkodzony. Zaraz po ponownym uruchomieniu pojazdu informacja ta pojawia się także na ekranie systemu operacyjnego.

URBAN GUARD Vehicle Protection Plus może ponadto wskazać lokalizację skradzionego auta, nawet jeśli złodziej wyłączył np. funkcję śledzenia pojazdu. Odbywa się to we współpracy z policją.

E jak „efektywność”: elektryfikacja układu napędowego

Dzięki elektryfikacji układu napędowego nowa Klasa E robi kolejny istotny krok naprzód w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Gama hybryd plug-in obejmuje 7 wariantów (benzynowe i wysokoprężne, Limuzyna i Kombi, napęd na tylne i wszystkie koła). Gama wysoce efektywnych, niskoemisyjnychi mocnych silników benzynowych obejmuje jednostki o mocy od 115 do 270 kW (156-367 KM), a paleta motorów wysokoprężnych – od 118 do 243 kW (160-330 KM).

Gamę silników uzupełnia 4-cylindrowy silnik benzynowy (M 254) ze zintegrowanym rozrusznikiem-alternatorem drugiej generacji (ISG), generującym do 15 kW (20 KM) dodatkowej mocy i 180 Nm dodatkowego momentu obrotowego. Samochody z tą jednostką będą miały 48-woltową pokładową instalację elektryczną. Zużycie paliwa ograniczają funkcja odzyskiwania energii oraz możliwość „żeglowania” przy wyłączonym silniku.

Aby kontynuować zaakceptuj pliki cookies (ciasteczka), które obsługuje ta witryna Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie internetowej są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z przeglądania. Jeśli nadal korzystasz z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij